ההבדל בין לא להתכוון ללהתכוון לא

נתקלתי ביותר מידי פעמים בהם ההצדקה להתנהגות שלילית כלשהי היא "לא התכוונתי". ואני מדברת על אנשים מבוגרים, לא על ילדים בגנון. אבל, העיקרון תקף גם למבוגרים. הרבה פעמים ההנחה היא שהכוונות הטובות אמורות לשמש מגן בפני שיפוט או גינוי או השלכות חברתיות שליליות על האדם שלא התכוון.

וברוב הפעמים זה נכון – הוא לא התכוון. לא היה לו אכפת,. וזו בדיוק הבעיה! כי לאנשים אחרים, שלא עושים את זה, כן אכפת. אכפת להם, למשל, לא לחסום את המעבר. אז הם מתכוונים, אקטיבית, לא לחסום אותו. הם בודקים (אוטומטית, זה הרגל מילדות, מאז שההורים חינכו אותם והם לא באמת שמים לזה לב) אם הם חוסמים את המעבר. ואם כן אז הם זזים הצידה, ליד הקיר, בצורה שלא תחסום אותו. ויש את אלו שלא. לא לימדו אותם להתחשב בזולת באופן אקטיבי. הם מצפים שיעירו להם (ויש קבוצה של כאלו שזזים שמעירים, ויש את אלו שלא), שאלו שההתנהגות שלהם מפריעה להם יתאמצו ויודיעו להם ורק אז הם ישנו אותה.

בצורה דומה, יש אנשים שלא מבינים מה הבעיה לשמוע מוזיקה בלי אוזניות, ויש כאלו שברור להם ששמים אוזניות. כי יש אנשים שברור להם שהם לא אמורים להפריע לאחרים, ויש כאלו שלא. יש כל מיני סיבות לזה.  לפעמים אנשים לא מבינים שאנשים אחרים יכולים להיות אשכרה שונים מהם וזה לגיטימי, ולכן אם משהו לא מפריע להם הוא לא אמור להפריע לאחרים. לפעמים הם פשוט לא חושבים על האפשרות. לפעמים הם אגואיסטים ששמים פס על האחרים. לפעמים הם לא מצליחים "לסובב את השולחן" ולשים את עצמם במקומו של האדם שעומד מולם. כישורים חברתיים זה רשת מורכבת של קשרים.

או, אקח דוגמא אישית ויומיומית יותר. אמא שלי תמיד לימדה אותי לא להשאיר בקבוקים פתוחים על השולחן ולא לשים כוס עם משקה במקום בו היא יכולה בטעות להשפך. הטייס האוטומטי שלי היה מתוכנת לזה. ואם שמתי כבר, אז הוא היה מתוכנת לזהירות יתר. לקחת אקסטרא מרווח ביטחון, כדי לא לשפוך את הנוזל. עד ששיניתי את הטייס האוטומטי. החלטתי שאי הנוחות שבמאמץ המיוחד הזה לא שווה את הסיכון הלא גדול. הפסקתי להתכוון בצורה אקטיבית לא לשפוך את מה שבכוס. ומאז, כמה פעמים שפכתי תה או מים על השולחן. ניגבתי אותם. ושום דבר נורא לא קרה. ברור שלא התכוונתי לשפוך את הכוס – זה קרה בטעות. אבל להשתמש בזה בתור תירוץ לאי לקיחת אחריות יהיה שגוי – זו תוצאה ישירה של בחירות שלי. לא ברגע בו התה נשפך אלא לפני כן, אבל זה לא סיבה להתער מאחריות.

וזה אחד המקרים הנפוצים של "לא התכוונתי" (המקרה האחר הוא העיקרון שכוונות הן נזק ולכן כוונה טובה מבטלת נזק ממשי ומי שנפגע אמור מייד לסלוח ואם הוא לא סולח אז הוא המרושע והלא בסדר. אבל זה עניין לפוסט אחר). מישהו שאכן לא התכוון – אבל הוא לא התכוון למנוע את המקרה. הוא לא יצא רבע שעה קודם כדי להיות בטוח שהוא יגיע בזמן לפגישה. לא שם לב לילד שמשוטט בבית של המארחים. לא לקח בחשבון אפשרויות סבירות והגיונות שקל לצפות אותן מראש. לפעמים התעלם ממי שכן צפה מראש והזהיר על האפשרות.

ולדעתי, אין לאנשים כאלו את הזכות המוסרית להגיד "לא התכוונתי". לדעתי, ה"לא התכוונתי" צריך להיות שמור למקרים לא צפויים. לרכבת שמאחרת בשעה, לא לאוטובוס שלא מגיע בזמן. לטיסה שהתבטלה, לא למישהו שלא התעורר בזמן ופספס את הטיסה.  לאנשים שלא התכוונו לא רק ברגע הקונקרטי בו משהו קרה, אלא גם לפני כן. למי שלא צפה מראש ולא יכול היה  לצפות מראש בקלות רבה מה יהיו התוצאות, לא למי שעשה משהו וידע שיכולות להיות תוצאות שליליות והחליט שזה לא משנה, ואחר כך אומר "לא התכוונתי". כן, זה קרה לי. מישהי עשתה משהו שידעה שיכול לגרום בעיות, וידעה שתוכל למנוע אותן אם תשאל מראש, אבל החליטה שמהירות וזה שלא יהיה צריך לשאול את כולם ולהתבחבש בדיונים שווה את זה. ופגעה בי. בעיקרון, זו דרך פעולה לגיטימית בעיניי לפעמים. אבל – אם אני עושה משהו שאני יודעת שיכול לעשות בעיות, כשהבעיות קורות, אין לי זכות מוסרית להגיד "לא התכוונתי". כי כן התכוונתי. ובמקרה הקונקרטי הזה היא אפילו לא סתם לא חשבה על התוצאות האפשריות, אלא חשבה עליהן ועשתה את הטרייד-אוף שלה והחליטה שזה שווה את זה. ועדיין, היא אמרה "לא התכוונתי".

אני חושבת שהשימוש הנפוץ בביטוי הזה קשור לרצון להביע את המסר שהמעשה לא נעשה בכוונה זדונית. ובעיקרון, זה מידע בעל ערך. כלומר, כשעדיין הייתה משמעות לביטוי. אני חושבת שיש קשר חזק מאוד בין השימוש בתכוף בביטוי הזה לפולחן הכוונות, אבל זה עניין לפוסט אחר. שאולי יבוא ואולי לא.

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s