יגעת ומצאת – תאמין

"אמר רבי יצחק: אם יאמר לך אדם: 'יגעתי ולא מצאתי' – אל תאמן, 'לא יגעתי ומצאתי' – אל תאמן, 'יגעתי ומצאתי' – תאמן." (בבלי, מסכת מגילה – דף ו, עמוד ב).

אף פעם לא קיבלתי את האמירה "לא יגעת ומצאת – אל תאמין". האמירה הזו היא טענה על המציאות – שאין השגים בלי מאמץ. והיא פשוט לא נכונה. יש המון מקרים בחיים בהם דברים מתקבלים בלי מאמץ. יש אנשים שמוכשרים במשהו, יהיה זה שפות, מתמטיקה, שירה או נגינה, ויש כאלו שפחות. וכדי להגיע לאותם השגים חלק יצטרכו להתאמץ מאוד, חלק יצטרכו להתאמץ קצת, וחלק לא יצטרכו להתאמץ בכלל.

בבית הספר הייתי תלמידה מצטיינת, ולא בזכות המאמץ שלי. יש לי כשרון למתמטיקה, ויכולת לשנן פרטי מידע למבחנים. הייתי תלמידה מצטיינת מבלי להתאמץ. הייתי מעתיקה שיעורי בית, או מראה למורה הבאה לבדוק משהו שהוא בכלל לא שיעורי הבית, אלא משהו שכתבתי במחברת בשיעור הקודם, או זה שלפניו. והמורה אף פעם לא הטילה ספק. התלמידים האחרים לא האמינו לי כשאמרתי להם שאני לא מכינה שיעורי בית. בעיניי, כל זה נראה מטופש להפליא.

לו הייתי טורחת לשבת ולנסח את דעתי על האימרה, הייתי אומרת שמטרתה חינוכית – להטיף לעבודה קשה. אולם היא עושה זאת על חשבון הכחשת המציאות, מה שגורר תוצאות שליליות. זה לא המקרה היחידי בו אמונה בעולם צודק גורמת לאנשים לחשוב שמי שמצליח זה הגיע לו זכות, ואם מישהו לא מצליח זה באשמתו. אולם זה נושא לפוסט בפני עצמו, שלא בטוח שייכתב אי פעם.

עכשיו, אני מביטה אחרת על האימרה הזו. כי היא מתחברת רגשית לחוויה שלי. עם הצטמצמות הזמן הפנוי שלי, התחלתי להעריך יותר את הדברים שאני צריכה לעשות ומספיקה לעשות. לא מזמן, כשהיה לי הרבה זמן, לא הערכתי אותו כל כך. לא שאפתי להספיק לעשות את המטלות שעומדות בפניי כמה שיותר מהר. כי מה זה משנה אם אני אעשה אותן עכשיו או אחר כך? עכשיו, כשכמות הזמן הפנוי מוגבלת ומדודה, להספיק לעשותא ת המטלות בזמן, ובוודאי לעשותן לפני הזמן, זו משימה שדורשת מאמץ. ולכן גם מעוררת תחושת השג וגאווה במה שעשיתי.

לעמלי יש פרי, וזה מעורר בי רצון להשקיע, לעמול יותר. קודם, יגעתי ולא מצאתי, ולא האמנתי. עכשיו, אני מאמינה.

זה דומה בעיניי להתנסות נוספת שלי, עליה אספר בפוסט הבא.

מחשבה אחת על “יגעת ומצאת – תאמין

  1. פינגבק: המשק האוטוקרטי שלי | הדוברת הראשונה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s